Laptop Batarya Süresini Nasıl Artırabilirim?

Laptop bilgisayarlar taşınabilir teknolojinin atası konumundadır. İlk taşınabilir bilgisayarlar günümüzdekilere nazaran büyük olmakla birlikte ağırdı. Teknolojinin gelişmesiyle kullanılan anakart, ekran kartı başta olmak üzere bütün parçalar küçülerek kasaların hafiflemesine sebep oldu. Tabiki yalnızca kullanılan parçaların boyları küçülmedi, aynı zamanda ihtiyaç duydukları enerji azalarak bataryaların küçülmesine, hafiflemesine olanak sağladı.

Bunun yanında batarya teknolojisi de gelişerek aynı ebattaki piller aynı amperi daha uzun süre sağlayabilmektedir. Bunu son zamanlarda yaygın kelime mah’la görmekteyiz. Mah’ın açılımı mili amper saattir. Yani bataryanın sağladığı amperin saat ile çarpım değerini vermektedir. Laptop ne kadar az amper çekerse bilgisayar o kadar uzun süre bataryada kullanabileceğiz anlamına gelmektedir.

Batarya kullanımını en çok etkileyen bölüm laptop ekranı ve işlemcisidir. Ekran ayarlarını değiştirerek verim kaybetmeden laptop pil ömrünün artırmak akıllıca olacaktır. Öncelikle ekran ışığını kısık tutmak güç tasarrufu sağalamanın yanısıra göz sağlığını da olumlu yönde etkileyecektir. Laptop ekranı kullanıcılar tarafından kullanılmadığı durumda, internetten indirme işlemi yaparken, program yüklerken, yazılacak makaleyi düşünürken laptop ekranının açık durumda olması israftan başka hiçbir anlama gelmez. Güç ayarlarından ekran kapatma süresinin düşürerek kullanılmadığı zamanlada ekranın kapanarak tasarruf sağlayabiliriz.

Bataryayı daha uzun süre kullanabilmek için işlemciye etki etmek çok akıllıca bir hareket olmaz. İşlemci cihazın performansıyla doğrudan bağlantılı olduğundan işlemcinin hareketlerini kısıtlamak laptop performansını düşürecektir. İşlemci üzerinden pil ömrünü uzatmanın yolu kullanılmayan program ve uygulamaların kapatılmasıyla mümkün olacaktır. Bilgisayarı kullanırken arka planda başka uygulamalar sürekli olarak işlem yapmaktadır. Antivirüs, e-mail, torrent, download gibi programlar sürekli işlemciyi yoran uygulamalardır. Bunların kullanılmayanlarını kapatarak batarya süresini uzatırız. Eş zamanda kapattığımız kullanılmayan uygulamalar laptop performansını artıracaktır.

Ayrıca işlemcinin ısınması önemli faktörlerden biridir. Yüksek ısıda çalışan işlemci sarfiyatı artırır, performansı kısıtlar. İşlemci ısınmasının önüne geçmenin yolu anakart soğutma sistemine gerekli özenin gösterilmesidir. Soğutma sistemlerinin düzgün şekilde çalışabilmesi herşeyden önde fan temizliğiyle mümkündür. İşlemci fanı, işlemcinin üzerindeki havayı laptop kasasının dışına atarak hava sirkülasyonu ile işlemcinin aşırı ısınmasını önler. Ayrıca işlemci üzerinde bulunan bakır radyatör ısının yayılarak soğutulmasını amaçlar. İşlemci ısısının kontrol altında tutulmasında başlıca rolü oynayan malzemelerden biri termal macundur. İşlemci üzerindeki ısıyı ileterek bilgisayar performansının yüksek kalmasını, batarya süresinin uzamasını, bilgisayar ömrünün artmasını sağlar.

Kullanıcıların en azından yılda bir kez bilgisayarlarını teknik servise vererek cihaz temizliği yaptırmaları pil süresini, bilgisayar performansını ve laptop ömrünü artıracaktır. Ulutepe bilgisayar teknik servisi olarak cihaz temizliği dahil laptop tamiri üzerine her konuda on yıllık tecrübeye sahibiz. Diğer laptop onarım hizmetlerimiz için LAPTOP ONARIMI bölümünü inceleyebilirsiniz.