Laptop Bataryası Dolmuyor

Laptop bilgisayarlar taşınabilir teknolojilerin atasıdır. Masaüstünden kurtularak kişisel bilgisayar özgürlüğüne laptop sayesinde kavuştuk. Bu özgürlüğü sağlayan temel etken kablosuz bilgisayar kullanabilmemizi sağlayan teknolojiler bütünüdür.

Bu teknolojilerin başında batarya gelmektedir. Akü, pil vs. adlandırılan bataryalar yıllardır kullanılmaktadır. Sürekli yenilenen jenerasyonuyla bataryaların ebatları küçülürken kullanım ömürleri, performansları, deşarj süreleri artmıştır.

Batarya neslinin gelişmesi tek başına laptop teknolojisinin gelişmesinde yeterli değildir. Yanında önemli etmenlerden biri laptop enerji ihtiyacının teknolojik gelişmelerle birlikte azalmasıdır. Benzer performansın elde edilebileceği enerji ihtiyacı, geçtiğimiz yıllara göre daha azdır. Bu durumda aynı bataryayla eskide olduğundan uzun süreli kullanım imkanı sağlamaktadır.

Bazen kullanıcılar şarja bağlı olmasına rağmen laptop şarj olmuyor sorunuyla karşılaşılabilmektedir. Sorunun kaynaklarını incelerken öncelikle en basit, uç noktadan başlamak gerekmektedir. Çoğunlukla basit çözümler ilk etapta akla gelmemektedir. En uç nokta olan şehir şebekesinden başlamak faydalıdır. Herşeyden önce elektrik kesintisi olup olmadığı kontrol edilmelidir. Şebeke elektiriği varsa bakılması gerekenler sırasıyla priz ve adaptör olmalıdır. Adaptörün de sağlam olduğundan emin olunduktan sonra kullanıcı özelinde yapabileceğiniz aksiyonlar bataryayı çıkarıp takmak ve bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Son yapılabilecek mümkünse başka bir bataryayı deneyerek bataryada sorunun olmadığından emin olunabilir. Bu işlemlerden sonra sorun çözülmediyse laptop arızasının profesyonel ellerde çözüm bulması gerekmektedir.

Genelde laptop şarj almıyor sorununun kaynağı anakart üzerinde bulunan batarya besleme çipidir. Çeşitli sebeplerden pil besleme çipi bozulabilir, yanabilir. Marka ve modellere göre batarya besleme çipi bozulan bilgisayarlar hiç çalışmayabilir, prize bağlamadan çalışmayabilir ya da üzerindeki pil tamamen deşarj olana kadar çalışmaya devam edebilir. Tüm ihtimallerde laptop pil dolmuyor arızası devam edecektir. Batarya besleme entegesesi düzensiz gelen akım, ani yüksek voltaj nedeniyle arızalanmaktadır. Çözümü  profesyonel bir teknisyen tarafından uygun bir çiple batarya besleme çipinin depiştirilmesidir.  

Batarya şarj sorunuyla, karşılaşılan arızaların diğer bir majör sebebi soket, power jack şeklinde adlandırabileceğimiz laptop adaptör bağlantısıdır. Bu parça ana karta doğrudan bağlı olabileceği gibi modelden modele farklılık göstererek kabloyla bağlanmış olabilir. Her iki durumda batarya besleme ünitesinden önce sorun bu bölgede aranmalıdır. Bu konuyla ilgilii bilgi almak için LAPTOP JACK ARIZALARI makalesine göz atabilirsiniz.

Herşeyden önce laptop teknik servisi doğru arıza tespiti yapabilmelidir. Yanlış arıza tespiti geresiz masrafa sebebiyet verebileceği gibi, daha büyük problemlerin oluşmasına hatta anakartın çöp olmasına kadar pekçok soruna sebep olabilmektedir. Kullanıcıların laptop arıza onarımlarında bakmaları gereken temel nitelik tecrübe, iş kabiliyeti ve garantidir. Ulutepe bilgisayarda tüm laptop tamiri hizmetlerimiz 3 ay boyunca firmamız garantisi altındadır. Diğer hizmetlerimiz için LAPTOP ONARIMI sayfasını ziyaret edebilirsiniz.