Tablet Jack / Soket

Onarımı

Taşınabilir tablet bilgisayarlar genellikle iş hayatında sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanıma başlamak için laptop gibi ön hazırlık yapılmaksızın elde  rahatlıkla taşınabiliyor, ayak üstü kullanılabiliyor, dokunmatik ekrana sahip olması sebebiyle her an sipariş alma, stok kontrolü, tedarik talebi gibi işlemlerin kolaylıkla gerçekleştirilebileceğinden sistematik çalışan firmalar özellikle seyyar çalışanları için tablet kullanımını teşvik ediyor.

Avuç içi kullanıma uygun olduğundan düşerek tablet kırılması oldukça olası. Bunun için koruyucu kılıflar, ekran koruyucu kırılmaz camlar ile desteklenmesi cihazın ömrünü uzatmak açısından mantıklı olacaktır. Kırılmasının dışında karşılaşılan büyük sorunlardan birisi soket arızasıdır. Şarj jackı bağlanırken yanlış bir harekette şarj soketi arızalanabilmektedir. Şarj jackı arızaları genellikle cihazın şarjı yokken farkedilir ve kısa süre sonra tablet şarjı biteceği için kapandığından kullanılmaz hale gelecektir. Şarj soketi dışında ses jack girişi arızaları da benzer şekilde sıklıkla görülmektedir.

Özellikle şarj tamamen bittikten sonra kullanıcı fişe takmaya çalıştığı durumlarda hiç görüntü alamadığından sorunun kaynağını farkedemediğinden farklı bir problem olduğunu düşünebilimektedir. Burada sorunun kaynağını birçok teknik servis anlayamamakta olup, anakart değişimi olarak fiyatlandırabilmektedirler. Doğru tablet tamiri için doğru arıza tespiti yapılması gerekmektedir.

Tablet soket arızaları onarımı uzmanlık gerektiren bir işlem olmasının yanında hassas göz – el koordinasyonu gerektirmektedir. Keza mikron kalınlığındaki devre hatlarını çekebilmek tornavida tutan herkesin yapabileceği bir meziyet değildir.

Tablet jack arızaları genellikle parça değiştirilmesiyle tamir edilir. Eğer kırılma jack dışındaki devre yollarındaysa yalnızca yol çekerek de onarım mümkün olabilmektdir.

Ulutepe Bilgisayar Teknik Servisi tecrübeli ekibiyle tablet jack onarımı dahil olmak üzere masaüstü, laptop ve tablet tamiri konusunda işinin ehlidir. Diğer onarımlar konusunda bilgi için lütfen tablet onarımı sayfamızı ziyaret ediniz.